Haber

BAKAN VARANK: ÜNİVERSİTELERİN İDEOLOJİLERİN ARKA BAHÇESİ OLMAKTAN BİZ ÇIKARTTIK

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iktidarları devrinde tek tipçi zihniyeti alaşağı ettiklerini belirterek, “Üniversitelerin ideolojilerin arka bahçesi olmaktan çıkarıp özgürleştirdik” dedi.

Bakan Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komsiyonu’nda bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında soruları yanıtladı. Varank, iktidarları devrinde faşist üniversite anlayışını yıktıklarını, tek tipçi zihniyeti alaşağı ettiklerini tabir ederken, “Üniversitelerin ideolojilerin arka bahçesi olmaktan çıkarıp özgürleştirdik” dedi. Bunun üzerine CHP sıralarından yüksek sesli itirazlar artınca Bakan Varank, 1999 yılında ODTÜ’den mezun olduğunu belirterek, bir anısını şöyle paylaştı:

” 28 Şubat’ın en cafcaflı zamanlarında ODTÜ’de okudum. ODTÜ’ye ilk bininci sıralamada girdim. ODTÜ’de birinci dersimi, siyaset sosyolojisi dersimi kimden aldım biliyor musunuz? CHP için çok kıymetli olan Ayşe Ayata’dan aldım. İlk derste Ayşe Ayata ne yaptı? Bütün arkadaşlarımızla oturuyoruz, bana, ‘Sen ayağa kalkabilir misin?’ dedi. Hangi okuldan mezun olduğumu sordu. ‘İstanbul İmam Hatip’ dedim. ‘Şu giydiğin gömleğe ve pantolona bir bak. Bir de öteki insanlara bak. Senin üzere burada giyinen diğer bir insan var mı?’ dedi. Ben de ‘Benim üzere onlar da pantolon gömlek giyiyor’ dedim. ‘Hayır, sen onlardan farklı giyiniyorsun. Biz buna sosyolojide ne diyoruz biliyor musun? Toplum dışı olmak diyoruz’ dedi. Bunu bana kim yaptı biliyor musunuz? O sizin çok değer verdiğiniz 1995’te milletvekili adayı yaptığınız bize Ayşe Ayata yaptı. İşte biz sizin o üniversite anlayışınızı alaşağı ettik. Yeni üniversite zihniyetini inşa ettik.”

‘KAPALI DEVRE ÜNİVERSİTELERİ, BİZ YIKTIK’

Öğrenciliği döneminde; kendisi gibi düşünen öğrenciler, üniversite kampüsüne giremesin diye ‘kimlik kartlarında sakal istemiyoruz’ denildiğini kaydeden Varank, “Bütün arkadaşlarımız sakallarını kesti. Müracaatta bir tane fazla fotoğraf verdiğim için yerleşkeye girebildim. Kapalı devre üniversiteler yaratıyordunuz. Biz bunları yıktık” dedi.

Bakan Varank, CHP sıralarından gelen itirazlara da “Utancınızdan bağırıyorsunuz” karşılığını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
nakliyat
Başa dön tuşu