Haber

Mardin’in asırlık yalısında 500 farklı eser ve 7 bin kitap vatandaşlara hizmet ediyor

Mardin’in asırlık yalısında 500 farklı eser ve 7 bin kitap vatandaşlara hizmet ediyor

MARDİN Mardin’in tarihi yapılarından biri olan ve 300 yıllık olarak fiyatlandırılan konak, 500 farklı eser ve 7 bin kitapla Genç Ofisi’ne dönüştürülerek gençlerin beğenisine sunuldu.

Mardin tarihi dokusu ve konaklarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor. Başlangıçta konak olarak inşa edilen ve günümüzde gençlerin kullanımına sunulan Genç Ofis’in dokusunun 300 yıllık olduğu düşünülüyor. Çağdaş ve klasik olmak üzere birçok alanda eğitim veren Young Office, gençlerin eğlenceli vakit geçirebileceği bir yer. Mardin’de yaşayan gençler çeşitli etkinliklerle gençleri bir araya getirerek keyifli vakit geçiriyor. Ofis sadece gençlere hizmet vermekle kalmıyor, turistlerden de büyük ilgi görüyor.

“Türkiye’de böyle genç bir ofis yok”

Böyle bir Genç Ofis’in Türkiye’de tek olduğunu belirten Mardin Gençlik ve Spor Müdürlüğün İl Müdürü Beytullah Birlik, Gençlik Dairesi’nin kitap kafe olarak da gençlere hizmet verdiğini söyledi. Amaçlarının gençlerin vakit geçirebilecekleri alanlar yaratmak olduğunu kaydeden Birlik, “Her alanda gençler için yayındayız, gençlerimize alan yaratmaya çalışıyoruz ve bu yönde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Genler burada çeşitli etkinliklere ve etkinliklere katılıyor, burada güzel vakit geçirerek kendilerini geliştirebiliyorlar.”

Ofiste çok sayıda kursun olduğunu kaydeden Birlik, “Modern ve klasik olmak üzere iki farklı kursumuz var. Burada seramik atölyesi açmayı planlıyoruz, mimarlık fakültesi öğrencilerimiz çok kullanıyor. Fotoğraf atölyemiz var. Kurslar.Bire bir kitap okumak isteyen gençlerimiz burada okuyor.Birçok genç ofisimiz var.Burası tarihi şehir Mardin’de bulunuyor.İddia ediyorum, Türkiye’de böyle başka bir genç ofis yok. .Çünkü mekanı ve tarihi dokusuyla çok güzel bir ofis.Gençler buraya geldiklerinde tarihin tadına varıyorlar.Burada 500 farklı eser ve 7.000 kitap var.12-30 yaş arası vatandaşlarımız faydalanabilir. Tabii bazen bu noktalar daha da açılabilir. Mardin’i ziyarete gelen tüm gençler ve turistler de burayı ziyaret etmektedir. Yolun hemen üzerinde ve çok güzel bir konumu var” dedi.

“Burası tarihi bir yer ve çok güzel kitaplar var”

Genç makamında güzel vakit geçirdiğini belirten Sümeyye Elhamdi, “Çok keyifli etkinlikler yapıyoruz, burası tarihi bir yer ve çok güzel kitaplar var.” Genç ofiste çok eğlendiğini belirten Beyza Kakan, “Burada çok şey öğrendik. Bize çok şey kattı ve buranın tarihi bir yer olması çok güzel.”

Gençler Ofisi Sorumlusu Berfin Özervarlığı, ofisin gençler için güzel bir ortam sunduğunu belirterek, “Burası tarihi bir konaktı, daha sonra gençlik ve Spor Bakanlığa kadar geçen süre bu formda değerlendirilmiştir. Kitap kafe yapıldı, tepesinde masa tenisi var, bilgisayar atölyesi var, fotoğraf atölyesi var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
nakliyat
Başa dön tuşu