Haber

Veli Ağbaba: “Önemli Olan Asgari Ücretin Alım Gücünü Artırmaktır.

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda; emekli maaşları ve minimum fiyatla ilgili “Önemli olan asgari ücretin alım gücünü artırmaktır. Yoksa asgari ücreti 10 bin yaptınız, enflasyon yüzde 85 olduğu sürece bunu bir anlamı olmadığını söylemek isterim… Emekli maaşına yüzde 40 zam geliyor. Ancak 2500’ün alım gücü 3500’den daha yüksek. Yani önemli olan emekli maaşını yükseltmek değil, alım gücünü yükseltmek” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçe kanun teklifi görüşülüyor. CHP Kümesi ismine kelam alan Genel Lider Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, şunları söyledi:

“Sayın Bakan güzel bir sunum yaptı ancak sanki 20 yıldan beri yöneten hükümetin bir üyesi gibi değil de yeni bakanlığa aday gibi bir konuşma yaptı Sayın Bakan. Öncelikle şunu vurgulamak isterim ki inşallah önümüzdeki dönemde yerlerimiz değişecek. Orada sizin yerinizde Millet İttifakı’ndan bir arkadaş oturacak.

“20 YILDIR AÇIKLARINI KAPATMAK ŞÖYLE DURSUN AÇIK MAALESEF 106 KATINA ÇIKMIŞ DURUMDA”

Çalışma Bakanlığı bütçesi içerisinde en değerli kalemlerden birisi de Toplumsal Güvenlik Kurumu. 2008’de yeniden yapılandırılarak yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu üzerinden 14 yıl geçti. AKP iktidarı üzerinden ise 20 yıl geçti. 20 yıldır açıklarını kapatmak şöyle dursun açık maalesef 106 katına çıkmış durumda. Sosyal Güvenlik’te ihtilal yaptık denildi. Artık sistem mali açıdan sürdürülebilirliği maalesef kaybetmiş durumda.

“AKP’NİN SGK AÇIĞI, KILIÇDAROĞLU’NUN 106 KATI”

Sık sık CHP ile ilgili bir propaganda var. 20 yıldan beri yapılıyor. AKP Genel Lideri Erdoğan ve sözcüleri, sakız üzere ‘SSK’yı Kılıçdaroğlu batırdı’ diye bir algı operasyonu yapmaya çalışıyorlar. Birazdan rakamlarla da göstereceğim bunun nasıl bir manipülasyon olduğunu ve maalesef 20 yıldan beri kendi beceriksizliklerini kapatmaya yönelik hamleler olduğunu söylemek isterim.

Kılıçdaroğlu’nun toplam vazife yaptığı müddette 4 milyon 572 bin açık var SSK’da. 2003-2022 yılları arasında SGK’nın toplam açığı ise 482,5 milyar lira. Yani AKP’nin SGK açığı, Kılıçdaroğlu’nun 106 katı. Bunun nasıl bir palavra olduğu, nasıl bir manipülasyon olduğunu burada hem sizlerle hem de kamuoyuyla paylaşmak istiyorum.

“SEÇİMİ KAYBEDECEĞİNİZ ANLAŞILIYOR”

EYT, sayın Bakan, siz bakan olmadan evvel de sayın AKP Genel Başkanı’nın da bu konuyla ilgili çok çetin söylemleri var. ‘Seçimi kaybetsem de bunu çözmeyeceğim. Bunu çözmek mümkün değil. Ülke bunu kaldıramaz’ dedi. Bu dönüşün de sebebi hem EYT derneklerinin büyük mücadelesi hem de Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu husustaki hassaslığının da tesirli olduğunu düşünüyoruz. Buradan da seçimi kaybedeceğiniz anlaşılıyor.

“ÖNEMLİ OLAN EMEKLİ MAAŞINI YÜKSELTMEK DEĞİL, ALIM GÜCÜNÜ YÜKSELTMEK”

Bu EYT problemi değerli bir problem, kesinlikle çözülmesi gerekiyor lakin bu EYT probleminde daha bir kıymetli problem var. Emekli aylıklarıyla ilgili sorunu çözmek gerekiyor. Temel sorun ne verdiğiniz değil, emeklinin ya da taban ücretlinin ne alabildiğidir. Alım gücüne nazaran emekli aylıklarına nazaran yüzde 40 artırım geliyor. Fakat 2500’ün alım gücü 3500’den daha yüksek. Yani kıymetli olan emekli maaşını yükseltmek değil, alım gücünü yükseltmek.

“EMEKLİ MAAŞI İKRAMİYESİ, EVİN TUVALETİNİ BİLE ALAMIYOR”

Memur maaşları, 20 yıl içerisinde çok fazla kayba uğruyor. Emekli maaşı ikramiyesi, 1982’de bir buçuk ev alabilirken bir memur emeklisi, 2022’de 0.15 bir mesken alabiliyor. Ne yani? Meskenin tuvaletini bile alamıyor. Emekçi emeklilerinin durumu daha vahim. Evvelden personel emekli olunca konutunu, otomobilini alırdı. Burada personel emeklisi var mı bilmiyorum. Birden fazla işveren çocuğuna benziyor buradan bakınca AKP’lilere. Emekliler açısından da kötü bir tabloyla karşı karşıyayız.

“SENDİKALAŞMA, HER DERDİN DEVASI DİYE DÜŞÜNÜYORUZ”

Siz geçmişte sendikacılığı da iyi bilen birisiniz. Sizin de söylediğiniz rakamlara göre maalesef Türkiye’deki sendikalaşma sayıları son derece berbat durumda. Sayın Bakan, bu sendikalaşma, her sıkıntının devası diye düşünüyoruz. Bugün etkin, pasif sigortalı oranı 1.94, artıracaksak bunu da kayıt dışını yok ederek artırmak lazım. Ayrıyeten, kurumsal bir firma, sendikalı personel çalıştırıyor. Karşısındaki rakip olduğu sendikalı personel çalıştırmıyor. Hasebiyle bir haksız rekabet oluyor. Bunu da düzeltmek lazım. Tahminen de patrona bir eğitim vermek lazım. Sendikalaşmanın düşman olmadığını aslında onun da yararına olan bir şeyi burada anlatmak lazım.

“ÖNEMLİ OLAN, ASGARİ ÜCRETİN ALIM GÜCÜNÜ ARTIRMAKTIR. YOKSA ASGARİ ÜCRETİ 10 BİN YAPTINIZ, ENFLASYON YÜZDE 85 OLDUĞU SÜRECE BUNU BİR ANLAMI YOK”

Bir diğer mevzu minimum ücret… Kıymetli olan taban fiyatın alım gücünü artırmaktır. Yoksa taban fiyatı 10 bin yaptınız, enflasyon yüzde 85 olduğu sürece bunu bir manası olmadığını söylemek isterim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu