Ekonomi

Lüks konut fiyatları Dubai’de artacak, Londra’da düşecek

Yabancı alıcıların artan ilgisi konut piyasasını hızlandırmaya devam ederken, Dubai’deki lüks emlak fiyatlarının gelecek yıl yüzde 13,5 artması bekleniyor.

Dubai, Knight Frank’in 2023 için en düzgün konut fiyat artışı sıralamasında kolaylıkla birinci sırada yer alıyor. Birçok üstün güçlü alıcıyı kendine çekmeyi başaran Dubai’de beklenen yıllık fiyat artış oranı, listede ikinci sırada yer alan Miami’deki birinci sınıf emlak için tahmin edilen yüzde 5’lik artışın iki katından daha fazlasına denk geliyor.

Araştırmaya nazaran Londra ve Seul, 25 kentlik listenin alt sıralarında yer alırken, her iki büyükşehirde de fiyatların yüzde 3 düşmesi bekleniyor. New York, varsayım edilen yüzde 2’lik fiyat artışıyla listenin ortasında yer alıyor.

Knight Frank’e nazaran, 2023’te dünyanın en büyük 25 kentinde birinci sınıf emlak fiyatları ortalama yüzde 2 artacak. Bu sayı 2022 için yüzde 5,2 oldu.

Knight Frank Global Konut Araştırma Lideri Kate Everett Allen, “Ev sahiplerinin, yükselen enflasyonun öngörülemezliği, artan borçlanma maliyetleri ve yüksek vergilerle uğraşmak zorunda kaldığı bir zamanda çoğu küresel şehirdeki manzara artık değişiyor” biçiminde konuştu.

Knight Frank’ın yüksek gelirli şahıslarla yaptığı ankete nazaran, beklenenden daha düşük büyümeye karşın, Londra ve New York hala konut satın almak için en tanınan kentler. İngiliz ve Amerikalı yatırımcıların yaklaşık yarısına kıyasla, on Çinli alıcıdan yaklaşık dokuzu önümüzdeki yıl bir mülk satın alacaklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu