Ekonomi

İngiltere’de enflasyon Temmuz’da beklentiler doğrultusunda hızlandı

Birleşik Krallık’ta yıllık enflasyon Temmuz’da beklentilerle uyumlu olarak yüzde 6,8 olurken, çekirdek enflasyon yüzde 6,9’da değişmeden kaldı.

Ulusal İstatistik Ofisi’ne göre yıllık enflasyon, Haziran ayındaki yüzde 7,9’a kıyasla Temmuz ayında yüzde 6,8 düştü. Düşen gaz ve elektrik fiyatları enflasyondaki yavaşlamanın itici gücü olmuştur.

Temmuz ayında enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon yıllık bazda yüzde 6,9 ​​ile yatay seyrederken, gıda enflasyonu yüzde 14,8’e geriledi.

Hizmet sektörü enflasyonu Temmuz’da yıllık yüzde 7,4 oldu. İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) para politikası kararları açısından yakından takip ettiği hizmet enflasyonu Haziran’da yıllık bazda yüzde 7,2 oldu.

ONS Fiyatlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Matthew Corder, verilere ilişkin yaptığı değerlendirmede, gıda enflasyonu yüksek kalmaya devam etse de süt ve ekmek gibi temel gıda kalemlerinde yumuşama olduğunu, çekirdek enflasyonun ise yüksek seyri nedeniyle değişmediğini belirtti. hizmet fiyatları.

Eski adıyla Twitter X sosyal medya platformu Başbakan Rishi Sunak, enflasyonu düşürmenin birinci önceliği olduğunu belirterek, “Başbakan olarak daha iyi bir ekonomi inşa etmeye kararlıyım. Bu, enflasyonu önlemekle başlar. Bugünkü haberler gösteriyor ki, plan çalışıyor. Plana sadık kalırsak enflasyonu düşürürüz. Düşürürüz.” değerlendirmesini yaptı.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt da enflasyonu düşürme yönünde attığı kararlı adımların işe yaradığını ve enflasyonun Şubat 2022’den bu yana en düşük seviyesine gerilediğini belirtti.

Fiyat artışlarının yavaşladığına dikkati çeken Hunt, “Henüz bitiş çizgisine gelmedik. Bu yıl enflasyonu yarıya indirme planımıza bağlı kalarak, ardından yüzde 2 hedefimize indirmeliyiz.” terimini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu